Päivi Räsänen pitää kokoomuksen esitystä kotihoidontuen lakkauttamisesta huonosti harkittuna

19.08.2026

– Kotihoidon romuttaminen olisi myrkkyä ponnistuksille nostaa syntyvyyttä ennätyksellisen alhaisesta kuopasta. Perheet tarvitsevat nyt sen sijaan valinnanvapautta lastenhoidon järjestämisessä, perhetukien kehittämistä sekä ratkaisuja raskaussyrjintään, Räsänen sanoo.  

Kristillisdemokraattien kansanedustaja, lääkäri, sosiaali- ja terveysvaliokunnan jäsen Päivi Räsänen pitää kokoomuksen ministeriryhmän tänään Lahdessa tekemää esitystä kotihoidon tuen lakkauttamisesta huonosti harkittuna.

– Kotihoidontuki on varsinkin vasemmistopuolueiden, mutta näköjään myös Kokoomuksen hampaissa. SDP on jo aiemmin esittänyt kotihoidontuen leikkaamista kaksivuotiailta sekä sisaruskorostusten poistamista Räsänen sanoo. 

Sosiaaliturvaministeri Karoliina Partanen esitteli kokoomuksen perhevapaamallin puolueen ministeriryhmän kesäkokouksessa Lahdessa. Kokoomus ehdottaa kotihoidon tuen poistamista ja vanhempainvapaan pidentämistä.

Perusteena on, että äidit saataisiin töihin ja yhden ja kahden vuoden ikäiset lapset päiväkotiin.

– Minulle, viiden lapsen äitinä, ja 12 lapsenlapsen isoäitinä on tärkeää, ettei lapsen oikeuksia sivuuteta tasa-arvotilastojen kustannuksella. Yhden tai kahden vuoden ikäinen ei tarvitse suurta lapsiryhmää, vaan äidin tai isän syliä, Räsänen sanoo. 

Hänen mukaansa kotihoidon tuki on perheiden arvostama ja joustava perhe-etuus, joka mahdollistaa äidin, isän tai vaikkapa isovanhempien hoivavastuun lapsesta ja samaan aikaan molempien vanhempien osa-aikaisen työskentelyn. Etuuden edellytyksenä on ainoastaan se, että lapsi ei ole kunnallisessa päivähoidossa.

– Kotihoidon tuen kolmen ikävuoden raja on perusteltua niin kehityspsykologian kuin infektioriskien näkökulmasta. Lisäksi kunnallinen päivähoitopaikka maksaa yhteiskunnalle varovaisestikin arvioiden yli kaksi kertaa enemmän. 

Pienten lasten kotihoito pitää Räsäsen mielestä nähdä arvokkaana työnä ja investointina tulevaisuuteen. Kotihoidontuen poistaminen tietäisi varhaiskasvatukseen nykyistä huomattavasti suurempaa joukkoa alle kolmevuotiaita lapsia. Ylisuuret ryhmäkoot aiheuttavat lapsissa levottomuutta ja heikentävät henkilöstön jaksamista. 

– Kotihoidon romuttaminen olisi myrkkyä ponnistuksille nostaa syntyvyyttä ennätyksellisen alhaisesta kuopasta. Perheet tarvitsevat nyt sen sijaan valinnanvapautta lastenhoidon järjestämisessä, perhetukien kehittämistä sekä ratkaisuja raskaussyrjintään.  

(KD-media)

19.08.2026Päivi Räsänen pitää kokoomuksen esitystä kotihoidontuen lakkauttamisesta huonosti harkittuna
27.05.2026"Suvivirsi ei vahingoita ketään" - Päivi Räsäsen mielestä Espoon ei pidä hyväksyä hyvitysvaatimuksia
29.04.2026Tutustu jo nimettyihin eduskuntavaaliehdokkaisiin
15.01.2026Uusi johtokunta 2026
23.11.2025Vuosikokouksen henkilövalintoja
28.01.2025Sari Essayah: Tärkeimmistä tinkimättä - Hoidamme mieluummin ihmisiä kuin seiniä!
30.11.2024KD:n puoluevaltuusto valitsi Mika Poutalan puolueen toiseksi ministeriksi
17.09.2024Kristillisdemokraattiset aakkoset on päivitetty!
30.08.2024Kristillisdemokraatit ovat päättäneet tehdä korjausliikkeen sosiaali-ja terveydenhuoltoon
27.08.2024KD:n eduskuntaryhmä: Lasten ja nuorten hyvinvoinnin oltava etusijalla

Siirry arkistoon »