Tamperelainen Israelin ja juutalaisen kansan ystävä Jorma K. Ahonen on 25 vuoden ajan kerännyt materiaalia juutalaisen kansan historiasta ja koonnut siitä harvinaislaatuisen näyttelyn, jonka hän on pystyttänyt jo monta kertaa esille eri puolilla Suomea. Tämän viikon ajan Holocaust-näyttely on ollut esillä Hämeenlinnan Keskusseurakuntatalolla. Minä vierailin siellä tänään. Näyttely on vaikuttava.
Näyttelyssä kerrotaan postikortein, valokuvin ja esinein juutalaisen kansan historiaa. Se esittelee Israelin valtiota ennen ja jälkeen itsenäistymisen, mutta keskittyy pääasiassa natsien toimeenpanemaan juutalaisten vainoon ja keskitysleiriaikaan.
Holocaustin aikana natsit tuhosivat yli 6 miljoonaa juutalaista, joista 1,6 miljoonaa oli lapsia. Tämä oli kaksi kolmasosaa koko Euroopan juutalaisväestöstä
Näyttelyssä on alkuperäisiä keskitysleirivankien ja natsien kirjeitä, asiakirjoja, postikortteja, rahoja ja keskitysleirien esineistöä. Koskettavinta jäämistöä ovat hiusletit, röykkiö silmälaseja ja pienen lapsen kengät. Paljoa ei jäänyt jäljelle.
Toivon todella, että tämä näyttely puhuttelisi jokaista siellä vieraillutta. Viikon aikana näyttelyssä on käynyt myös useita koululaisryhmiä. Kunpa jokaiselle meille jäisi mieleen ajatus: ”Ei koskaan enää tällaista!”
Joskus me ihmiset ajattelemme, ettei yksi pieni ihminen voi tehdä mitään, kun maailmassa on niin paljon pahuutta, puutetta ja epäoikeudenmukaisuutta. Kuitenkin tämä näyttely todistaa sen, että yksikin ihminen voi paljon. Näyttelyssä ovat esillä nimet Anne Frank, Corrie Ten Boom, Oskar Schindler, Raul Vallenberg ja Dietrich Bonhoeffer. Heidän nimensä on jäänyt historiaan. Jokainen heistä oli vain yksi ihminen, mutta auttoi turvaan satoja ja tuhansia juutalaisia.
Jokainen voi tänäänkin tehdä jotain – jos vain haluaa.